Tapu Tercümanlığı

Tapu tercümanlığı, taraflar arasında gerçekleşen satış işlemi neticesinde ihtiyaç duyulan bir çeviri hizmetidir. Gayrimenkul alım satımlarında, alıcı ya da satıcı yabancı uyruklu olabilir. Bu durumlarda yabancı uyruklu vatandaşın haklarını savunmak amacı ile bir tercümana ihtiyacı vardır.

Satışın gerçekleştiği gün alıcının, satıcının ve tercümanın tapu dairesinde buluşması ile gerçekleştirilen bu hizmetin taraflara doğru verilmesi oldukça önemlidir. Tercüman tapu memurunun soracağı tüm soruları, olduğu gibi yabancı uyruklu olan vatandaşa iletmek zorundadır. Kendi ülkesinden daha farklı bir prosedür ile karşılaşabilme ihtimalinden dolayı tüm işlemler vatandaşa teknik kısımları ile birlikte aktarılmalıdır. Bu çeviri işleminin doğru olabilmesi için tercümanın da tüm akışı oldukça iyi bilmesi gerekir. Ayrıca tercüman gayrimenkullerin oldukça yüksek fiyatlı olmasından dolayı herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermeden titizlik ile hareket etmelidir.

Tapu Tercümanlığı Hizmetinin Ücreti Ne Kadardır?

Tapu dairelerindeki işlemlerinizi gerçekleştirmek amacı ile görev alacak tapu tercümanlarının bu işlem için talep edecekleri ücret, bağlı bulunduğu tercümanlık ofisi tarafından belirlenir. Federasyon üyesi olan tercüme ofisi ücretlendirmeyi yaparken, federasyonun belirlediği tercümanlık tarifesini baz alır. Ayrıca tapu dairesinin ofise olan uzaklığı da ek olarak hesaplanarak, tarife üzerine eklenir ve bu hizmeti almak isteyen kişiye teklif olarak sunulur.

Tapu tercümanlığı ve tercümanlık ücreti hakkında daha detaylı bilgi almak için Antalya’da bulunan tercümanlık ofisimize ulaşabilir, sormak istediğiniz bütün soruları bizlere iletebilirsiniz.